Ostatnie wiadomości:

Zdrowie kota

Prawidłowe żywienie kota jest kluczowym aspektem jego stanu zdrowia i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Dlatego karma dla kota powinna być wybierana niezwykle starannie z uwzględnieniem wszelkich potrzeb zwierzęcia.


Kot z natury swojej jest zwierzęciem drapieżnym, dlatego karma dla kota powinna zawierać przede wszystkim mięso, a warzywa lub owoce, mogą stanowić jedynie dodatek do niego, a nie być głównym składnikiem pokarmu. W odróżnieniu od psa kot nie powinien w ogóle spożywać zbóż, które niestety są dokładane do wielu karm, jako bardzo tani wypełniacz. Stosowanie tej praktyki i podawanie kotom karmy, która zawiera zboża, skończy się niestety przedwczesną śmiercią naszego pupila, a wcześniej chorobami układu pokarmowego.

Surowe jedzenie

Zdecydowana większość hodowców i ekspertów od żywienia zwierząt domowych stoi na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie przez opiekunów biologicznego surowego jedzenia. Dieta tego typu jest zbliżona do tego, co kot jadłby, gdyby żył dziko na wolności. Główną zasadą jest tu podawanie głównie surowego jedzenia, ale też podrobów, tłuszczu, surowych warzyw oraz owoców. Jednocześnie kot powinien dostawać od nas suplementy, które zawierają niezbędne dla niego witaminy oraz minerały. Wadą tego rozwiązania jest to, że przygotowanie tak pełnowartościowych posiłków jest niezwykle czasochłonne, a zakup gotowych mieszanek stosunkowo kosztowny.

Jeżeli nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie ponosić kosztów związanych z zakupem tego typu karmy, możemy zdecydować się na karmę mokrą

Ta ma wilgotność na poziomie osiemdziesięciu procent więc będzie jednocześnie źródłem wody. W karmach tego typu zawartość mięsa powinna sięgać minimum siedemdziesięciu procent. Niższa zawartość mięsa oznacza, że karmimy kota szkodliwymi wypełniaczami. Natomiast zdecydowanie odradzamy kupowanie suchej karmy dla kota. Zwierzęta te rzadko piją wodę i karma tego typu bardzo obciąża kocie nerki. Jeśli koniecznie chcemy stosować ten typ pożywienia, to tylko jako dodatek do karmy mokrej.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!