Ostatnie wiadomości:

Rodzaje węgla: węgiel orzech

Jeżeli ogrzewamy dom kotłem na węgiel, jeżeli nie chcemy za węgiel przepłacać, to już teraz powinniśmy myśleć o zakupie węgla na zimę.
Najbardziej popularne rodzaje węgla


W każdym składzie opału można kupić co najmniej kilka rodzajów węgla. Różnią się one między innymi ceną. Rodzajem węgla kamiennego, który w Polsce kupowany jest naprawdę bardzo często jest węgiel orzech. Nazywany jest on jednym z gatunków tak zwanego węgla grubego. Spala się dość szybko, płomień jest jasny i długi.

W jakich piecach można spalać węgiel orzech?

Węgiel orzech można nazwać uniwersalnym gatunkiem węgla. Nadaje się do spalania nie tylko w tradycyjnych piecach, ale także w nowoczesnych kotłach zasypowych. Jak wspomnieliśmy, jest to gruby węgiel. Jego bryły są duże, najmniejsze mają wielkość 2 centymetrów, największe aż 4. Kaloryczność tego węgla wynosi mniej więcej 25 MJ/kg. Przekłada się to po części na jego cenę – węgiel orzech jest jednym z droższych rodzajów węgla sprzedawanych w Polsce. Jest jednak węglem, którego zakup bardzo się opłaca; nie trzeba spalić dużej ilości tego węgla, aby w domu było przyjemnie ciepło.

Jakie są jeszcze zalety tego węgla?

Węgiel groszek jest bardzo mało zanieczyszczony związkami siarki. W czasie spalanie do atmosfery przedostaje się bardzo mała ilość tlenków siarki. Może nie jest to opał w stu procentach ekologiczny, ale na pewno jego spalanie nie wiąże się z dużą emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Mało zanieczyszczeń w węglu, proces płukania, który pozbawia węgla kamieni, sprawia, że po zakończeniu palenia w popielniku zostaje niewielka ilość popiołu. Jak bardzo uciążliwe jest opróżnianie popielnika wiedzą wszyscy, którzy ogrzewają domy węglem. Mała ilość popiołu to kolejny powód, dla którego orzech jest jednym z najczęściej kupowanych rodzajów węgla.

Tani węgiel jest z reguły mało kaloryczny. Po spaleniu takiego węgla pozostaje bardzo duża ilość popiołu. Węglem, który naprawdę warto wybrać jest orzech. Może być używany zarówno w tradycyjnych piecach, jak i nowoczesnych wyposażonych w zasobnik.

Węgiel znajdziesz na stronie https://www.wegielsztygar.pl/

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!