Ostatnie wiadomości:

Zażycie antybiotyku nierzadko okazuje się być konieczne. To dzięki nim można szybko pokonać choroby o podłożu bakteryjnym. Sięgając po antybiotyk, należy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że leczenie będzie naprawdę skuteczne. Podpowiadamy, jakich reguł należy przestrzegać, aby szybko wrócić do zdrowia.

 

Sok i mleko zabronione

Antybiotyki dostępne są zarówno w formie tabletek, jak i zawiesiny. W tym drugim przypadku należy pamiętać, aby ich nie rozcieńczać. Nie powinno się popijać antybiotyków wodą smakową, sokiem grejpfrutowym bądź pomarańczowym, mlekiem. Wymienione napoje mogą bowiem wpłynąć na działanie leku. Niewskazana jest gazowa woda mineralna. Optymalnie jest, kiedy antybiotyk popijamy przegotowaną wodą.

Doprowadź leczenie do końca

W zdecydowanej większości przypadków antybiotyk należy przyjmować przez okres od pięciu do dziesięciu dni. Czasami czas ten może być jeszcze dłuższy. Błędem, który popełnia wiele osób jest odstawianie leku wówczas, gdy ustąpią objawy chorobowe. Tymczasem przerwanie leczenia w takim momencie na ogół prowadzi do nawrotu choroby. W konsekwencji leczenie nie skraca się, ale dodatkowo wydłużą. Przedwczesne odstawienie antybiotyków to również ryzyko rozwinięcia się odporności na dany antybiotyk, co w przyszłości może skutkować problemami z wyleczeniem różnych infekcji.

O czym pamiętać, zażywając antybiotyki

Objawy świadczące o uczuleniu na lek

Jeśli po zażyciu leku zaobserwujemy u siebie takie objawy niepożądane, jak wysypka, wymioty czy bóle brzucha, lek należy natychmiast odstawić i skontaktować się z lekarzem. Można bowiem przypuszczać, że przepisany przez lekarza lek wywołuje u nas reakcję alergiczną. Dalsze przyjmowanie leku mogłoby doprowadzić do wystąpienia niezwykle niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Probiotyki

Podczas kuracji antybiotykiem zaleca się przyjmowanie probiotyków. Zadbają one o prawidłową florę bakteryjną, skutecznie chroniąc organizm przed takimi konsekwencjami, jak na przykład grzybica. Sięgając po nie, należy pamiętać, aby stosować je kilka dni dłużej niż antybiotyk.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!