Ostatnie wiadomości:

Lokaty sposobem na oszczędzanie

Lokaty bankowe to doskonały sposób na ulokowanie wolnych środków.

Nierzadko można spotkać się z żartobliwym stwierdzeniem, że lokaty bankowe to atrakcyjna alternatywa dla dziecięcej skarbonki lub przysłowiowej skarpety – przyznać należy, że jest w tych słowach sporo racji, lokaty bankowe to forma oszczędności, a dodatkowym bonusem są naliczane do kapitału odsetki.

Lokata, czyli pożyczka dla banku

Lokatę bankową można porównać ze standardową pożyczką, przy czym w tym przypadku pożyczkobiorcą jest bank, który w czasie trwania umowy obraca pieniędzmi klienta.

Lokaty bankowe mogą trwać od jednego do kilkudziesięciu miesięcy, wybór konkretnego rozwiązania to kwestia indywidualna, stanowiąca wyłącznie decyzję klienta.

Jak wiadomo, każda lokata objęta jest określonym oprocentowaniem, należy jednak pamiętać, że odsetki są naliczane w skali roku, a to oznacza, że w przypadku lokat krótkoterminowych, trwających od jednego do kilku miesięcy, odsetki są naliczane proporcjonalnie do czasu trwania umowy.

Zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe posiadają wiele zalet

W przypadku produktów krótkoterminowych jest to przede wszystkim krótki czas trwania umowy, co może okazać się bardzo ważne w przypadku nieplanowanych wydatków oraz braku szeroko rozumianego zaplecza finansowego. Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Lokaty długoterminowe sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób, które dysponują nadprogramowymi środkami i zamierzają je korzystnie zainwestować. Lokaty długoterminowe mogą trwać nawet kilkadziesiąt miesięcy, zapewniają więc wymierne zyski w postaci odsetek, nie mniej jednak należy pamiętać, że przedterminowe zerwanie lokaty oznacza całkowitą utratę odsetek – klient otrzymuje wyłącznie kapitał, czyli zainwestowane środki.

Warto także pamiętać, że odsetki naliczane są w skali rocznej, a to oznacza, że w przypadku lokat trwających mniej niż rok wysokość wypłaconych odsetek jest proporcjonalna do czasu trwania umowy.

Każda lokata może zostać przedłużona na taki sam okres, w tej sytuacji klient po zakończeniu umowy wypłaca wyłącznie odsetki.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!