Ostatnie wiadomości:

Lokaty czy rachunek oszczędnościowy?

Współcześnie każdy bank prócz prowadzenia rachunku udostępnia nam narzędzia, które pozwalają w krótkim czasie zarobić dodatkowe środki.

Lokaty terminowe lub rachunki oszczędnościowe znajdują się dziś w ofercie każdego banku. To niezwykle bezpieczne formy oszczędności. Zysk jest praktycznie pewny, a ryzyko utraty kapitału nie istnieje. Dodatkową zaletą tych narzędzi jest ich przejrzystość i jasność reguł. Pozostaję jedynie wybrać czy bardziej opłaca nam się zostawić swoje środki finansowe na rachunku oszczędnościowym, czy też wybrać lokatę.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Różnicę między instrumentami finansowym, wbrew powszechnemu przekonaniu są znaczące

Lokata to swoisty depozyt, jaki pozostawiamy w banku na określony czas. W zależności od oferty banku może to być jeden miesiąc lub nawet dwa lata. W większości wypadków, jeżeli zerwiemy wcześniej lokatę, czyli wycofamy swoje oszczędności, zanim upłynie czas określony w umowie, utracimy wszelkie zarobione wcześniej odsetki. Dlatego lokaty są kierowane głównie do osób, które posiadają oszczędności, które w danej chwili są im „niepotrzebne”, a brak dostępu do tych środków nie spowoduje obniżenia standardu życia, czy zatoru w płatnościach. Dodatkowo określoną kwotę pieniędzy na lokatę wpłacamy jednorazowo. Musimy zatem na początku i przed podpisaniem umowy zdecydować ile pieniędzy chcemy oszczędzać.

W przypadku rachunku oszczędnościowego zgromadzone na nim środki możemy teoretycznie wypłacić w każdym momencie

W każdej chwili możemy też zwiększyć sumę, którą chcemy oszczędzać. Musimy tylko pamiętać, że darmowy jest tylko jeden przelew miesięcznie. Za każdy następny zapłacimy i nie będą to niskie opłaty. Dlatego wszystkie operacje należy przemyśleć wcześniej i tak je zaplanować, aby uniknąć dodatkowych opłat. Bezrefleksyjnie i bezmyślne wypłacanie pieniędzy z rachunku oszczędnościowego może oznaczać, że więcej zapłacimy opłat, niż zarobimy na odsetkach. Rachunek oszczędnościowy jest zatem dla tych osób, które chcą gdzieś umieścić oszczędności na czarną godzinę z zastrzeżeniem, że w danej chwili mogą być one im potrzebne.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!