Ostatnie wiadomości:

Lokaty bankowe. Co to znaczy?Lokaty bankowe to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów deponowania pieniędzy. Nie są jednak jeszcze popularne w naszym kraju i choć coraz więcej klientów banku korzysta z ich pozytywnych efektów, to nadal Polacy nie znają odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące lokat.

Co to jest lokata?

Lokaty bankowe to swoista pożyczka banku, z tą różnicą, że to nie klient pożycza pieniądze od banku, ale ten od klienta. Bank, przyjmując nasze pieniądze w depozyt na określony czas, zobowiązuje się do wypłacenia powierzonych mu pieniędzy z odsetkami. Te właśnie odsetki są zyskiem z lokaty. Lokaty mogą trwać w zależności od naszego wyboru od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Mogą być o oprocentowaniu zmiennym i stałym. Coraz częściej możemy je założyć nie tylko w placówkach bankowych, ale też przez Internet czy bankowość telefoniczną. Lokaty są oprocentowane w skali roku, a kluczem jest wybór najbardziej odpowiedniego okresu lokacyjnego.

Jak wybrać okres lokaty?

Niektóre banki oferują możliwość zdeponowania oszczędności na tydzień, miesiąc, albo dwa trzy lata. Różne jest oprocentowanie w zależności od tego, na jak długo pozostawiamy nasze środki finansowe w banku. Oprocentowanie lokaty uzależnione jest od wysokości deponowanej kwoty i okresu, na który zakładamy lokatę. Lepsze warunki zarezerwowane są dla lokat o dłuższych terminach zapadalności oraz dla wyższych kwot. Im dłużej zatem zdecydujemy się oszczędzać, tym więcej zarobimy na lokacie. Musimy jednak czas trwania lokaty dostosować do naszych możliwości finansowych. Istnieje bowiem w przypadku każdej lokaty zapis, który mówi, że jeśli zdecydujemy się zerwać lokatę przed czasem, to bank nie ma obowiązku wypłacania nam odsetek, które zarobiliśmy lub które byśmy zarobili w przypadku dotrwania do końca lokaty. Dlatego decydując się na okres lokaty i sumę, którą chcemy powierzyć bankowi rozważyć powinniśmy jak dalece te pieniądze mogą okazać się nam niedługo potrzebne. Jeżeli dysponujemy innymi oszczędnościami, to oczywiście problem ten jest czysto teoretyczny. Jeśli to jednak jedyne nasze oszczędności, to może warto podzielić je na kilka lokat o różnych terminach.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!Musisz być zalogowany, aby móc komentować.