Ostatnie wiadomości:

Chcesz się dowiedzieć co oznacza uporczywe swędzenie uszu? Odpowiadamy na to pytanie. Najczęściej jest to występowanie jakiejś choroby, ale zdarza się również, że swędzenie może być skutkiem niewłaściwego czyszczenia przewodu słuchowego. Swędzenie uszu może występować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ucha.

  1. Alergia

Jedną z przyczyn występowania swędzenia uszu jest alergia. Alergiczny nieżyt nosa może być bardzo dokuczliwy. Najpowszechniejszym jego objawem jest wyciekanie z nosa wydzieliny – z reguły wodnistej, jednak w przypadku przewlekłego kataru może się zrobić gęsta, zatykając tym samym przewody nosowe i wywołując dyskomfort oraz uczucie utrudnionego oddychania. Do innych typowych objawów alergicznego nieżytu nosa należą: kichanie; swędzenie uszu, ale także gardła, podniebienia, oczu i nosa; kaszel; światłowstręt; wyciek wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła. W razie występowania wymienionych objawów należy skonsultować się z lekarzem alergolokiem i wykonać testy na obecność alergii.

  1. Zapalenie ucha środkowego

Kolejną przyczyną występowania swędzenia uszu może być zapalenie ucha środkowego. W trakcie przebiegu tej choroby najczęściej pojawia się ból ucha (zwłaszcza nasilający się w nocy oraz w pozycji leżącej). Ból ustępuje dopiero w momencie, gdy z ucha zaczyna wypływać wyciek. Zmniejsza się wówczas ciśnienie w jamie bębenkowej. Oprócz bólu pojawia się również uczucie pełności, upośledzenie słuchu oraz niejednokrotnie swędzenie uszu (w środku). Najczęściej na tę chorobę cierpią dzieci.

Jakie mogą być przyczyny swędzenia uszu?

  1. Grzybica ucha

Grzybicze zapalenie ucha zewnętrznego występuje zwykle z powodu urazów, zalegającej wody w przewodzie słuchowym oraz przez długotrwałe zażywanie antybiotyków. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się przez cukrzycę, łuszczycę, otyłość bądź problemy immunologiczne. Grzybicy ucha towarzyszy swędzenie uszu na zewnątrz. Oprócz tego osobie chorej dokuczają:

– wycieki wydzieliny z ucha

– zmiany rumieniowe

– ciemne, żółte lub zielonkawe naloty

– zaburzenia słuchu

– ból ucha

W razie wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  1. Nieprawidłowe czyszczenie

Skórę przewodu słuchowego zewnętrznego łatwo można podrażnić. Wystarczy w nieodpowiedni sposób użyć patyczka higienicznego lub innego produktu przeznaczonego do czyszczenia uszu. Może to doprowadzić do wystąpienia mikrourazów, które w efekcie powodują pieczenie, swędzenie oraz ból uszu (przeczytaj więcej na tej stronie). Tego rodzaju objawy najczęściej mijają samoistnie po upływie kilku dni. Jeżeli jednak uciążliwe dolegliwości nie ustępują, to powinniśmy skontaktować się ze specjalistą.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!