Ostatnie wiadomości:

Do leków o działaniu przeciwbólowym należą między innymi te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To po tabletki z tej grupy sięgamy najczęściej, gdy boli nas głowa. Leki te można kupić w każdej aptece bez recepty. Nadużywanie tych leków bardzo często prowadzi do rozwoju choroby wrzodowej. Co zawierają najbardziej popularne tabletki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe bez recepty: składniki, które zawierają najczęściej

Jakie leki na ból głowy?Jak wspomnieliśmy, najczęściej przy bólach głowy sięgamy po leki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są to na przykład leki z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, meloksykamem, naproksenem, diklofenakiem. Druga grupa leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty nie ma działania przeciwzapalnego; do tej grupy leków należą te z metamizolem czy paracetamolem. Leki należące do każdej z tych grup wymagają trochę innych zasad stosowania. Wtedy będą nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne.

Jak bezpiecznie zażywać leki przeciwbólowe?

Oczywiście należy stosować się do zaleceń podanych w ulotce informacyjnej. Warto jednak wiedzieć, że pewne leki należy stosować szczególnie ostrożnie. I tak leki, w których substancją aktywną jest kwas acetylosalicylowy nie mogą być zażywane w nadmiernych ilościach, gdyż mogą uszkodzić śluzówkę żołądka. Kwas acetylosalicylowy jest z kolei niegroźny dla wątroby, a tabletki, które go zawierają można zażywać nie tylko przy bólach głowy, ale także mięśni, pleców, zębów, krzyża. Substancja ta działa także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Preparaty z kwasem acetylosalicylowym – szczególnie przyjmowane w dużych dawkach – nie są polecane kobietom w ciąży i osobom chorym na serce. Nie można ich podawać dzieciom przed 12. rokiem życia. W żołądku wchłania się również ibuprofen – ryzyko, że leki go zawierające doprowadzą do jej uszkodzenia jej mniejsze niż w przypadku kwasu acetylosalicylowego. Inna często stosowana substancja o działaniu przeciwbólowym to paracetamol, który może uszkadzać wątrobę. Leki z paracetamolem nie mogą być stosowane na kaca.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!