Ostatnie wiadomości:

Dolegliwość ta zaczyna się od swędzenia skóry głowy i białych płatków na włosach. Z włosów osypują się one na ubranie. Jest to sytuacja, która powoduje, że czujemy się niekomfortowo. Jakie są przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości? W jaki sposób możemy jej się skutecznie pozbyć?

Skąd bierze się łupież?

Jak wyleczyć łupież?Łupież powstaje wtedy, gdy skóra głowy złuszcza się zbyt intensywnie. Nadmiernego łuszczenia się skóry głowy nie spowoduje zbyt częste, ani zbyt rzadkie mycie włosów. Ale mogą spowodować to nieodpowiednio dobrane do typu włosów kosmetyki. Łupież wywołują bowiem drożdżaki, które namnażają się, gdy dojdzie do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy. Mogą to spowodować nie tylko kosmetyki, ale także środki do stylizacji włosów. Korzystne warunki dla rozwoju drożdżaków powstają również zimą, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, w których jest mała wilgotność i chodzimy w ciepłych czapkach.

Jaki łupież: suchy czy tłusty?

Łupież suchy dotyka najczęściej osoby z suchą skórą głowy. Jest ona bardziej wrażliwa na drożdżaki, które powodują stan zapalny, w efekcie którego skóra zaczyna się łuszczyć. W przypadku łupieżu suchego sytuacja jest odwrotna: łupież pojawia się, gdy skóra ma skłonność do przetłuszczania się. Stwarza to korzystne warunki do namnażania się drożdżaków. W efekcie skóra zaczyna si łuszczyć, płatki złuszczonego naskórka są żółtawe, mocno przylegają do skóry głowy.

Leki na łupież

Gdy skóra tylko delikatnie się łuszczy, można wypróbować szampon przeciwłupieżowy z drogerii. Na ogół w ich składzie zawarte są związki siarki, selenu i cynku oraz substancje pochodzenia roślinnego. Szampony te okazują się skuteczne, ale trzeba je stosować systematycznie przez kilka tygodni. Szampony przeciwłupieżowe z drogerii są łagodne, nie poradzą sobie z silnie łuszczącym się naskórkiem. W aptekach są do nabycia szampony lecznicze zawierające na przykład ketokonazol i związki selenu. Niektóre z nich można stosować nie tylko do leczenia łupieżu suchego czy tłustego, ale także pstrego.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!