Ostatnie wiadomości:

Piękna skóra i słońce to nie jest duet, który idzie ze sobą w parze. Musimy chronić skórę przed uszkodzeniami używając kremu z filtrem. Jak go wybrać?

Dwa rodzaje filtra

Jak wybrać dobry krem z filtrem?W dobrych kosmetykach ochronnych powinny znajdować się filtry UVA i UVB. Oznaczenie SPF oznacza, że kosmetyk zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVB; to ono powoduje przebarwienia i oparzenia. SPF nie dostarcza nam jednak informacji o tym, czy kosmetyk zawiera także filtr UVA. Promieniowanie to jest z kolei odpowiedzialne za degenerację komórek skóry i jej szybsze starzenie się; dlatego szukając ochronnego kosmetyku musimy szukać na opakowaniu oznaczenia UVA. W najlepszych kosmetykach ochronnych stosowane są jeszcze dodatkowe, nowe filtry – IR. Chronią one skórę przed nadmiernym nagrzewaniem się; takich kosmetyków ochronnych powinny dla siebie szukać osoby z cerą naczynkową i wrażliwą.

Jaka wartość filtra?

Im wyższy jest faktor SPF, tym wyższa jest ochrona zarówno przed promieniowaniem UVB i UVA.  Kremy z najwyższym faktorem chronią skórę przed nie ma 98 procentami promieniowania UVB. Nie jest też prawdą, że kremy z najwyższym faktorem blokują opalanie. Warto też wiedzieć, że filtry mogą być chemiczne lub fizyczne. W kosmetykach, które możemy kupić dzisiaj producenci z reguły stosują oba rodzaje filtrów. Dzięki temu ich działanie jest uzupełniane, a ochrona jest bardziej skuteczna. Z uwagi na to, iż filtry chemiczne mogą wywoływać podrażnienia skóry, przed pierwszą aplikacją czy też po zmianie marki, wykonujemy próbę alergiczną. Pamiętajmy również o tym, że wartości filtrów nie sumują się. Nie zapewnimy sobie większej ochrony nakładając podkład SPF 15 i krem z takim samym faktorem – chronić nas będzie tylko SPF 15. W przypadku użycia kosmetyków z różnym faktorem, ochronę zapewni nam ten, który będzie miał najwyższy faktor.

Pamiętajmy, że spędzając na opalaniu cały dzień, krem aplikujemy co trzy godziny: filtry są rozkładane przez promieniowanie. Pamiętajmy również o tym, aby aplikować kosmetyk od nowa po wyjściu z wody.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!