Ostatnie wiadomości:

Grzybicą stóp można się bardzo łatwo zarazić. Kolonie grzybów żyją w ciepłych i wilgotnych kabinach prysznicowych, przymierzalniach, saunach, basenach. Zakażenia można uniknąć nie stając w tych miejscach gołymi stopami. Gdy zakażenia nie uda się uniknąć pojawia się pytanie, jak można je wyleczyć?

 

Objawy zakażenia

Istnieją 3 postacie grzybicy. Każda z nich objawia się inaczej. Oto jakie są postacie i objawy grzybicy stóp:

  • międzypalcowa. Występuje najczęściej. Zmiany najwcześniej pojawiają się między 4. a 5. palcem. Skóra jest w tych miejscach pęknięta lub rozpulchniona. Nieleczona grzybica z czasem przenosi się na pozostałe palce;
  • złuszczająca. W tym przypadku następuje rogowacenie i złuszczanie się naskórka z całej podeszwy;
  • Na podeszwach pojawiają się liczne, bardzo drobne pęcherzyk, dodatkowo skóra stóp przyjmuje kolor czerwony.

Niezależnie od tego z jaką postacią grzybicy mamy do czynienia, chorobie zawsze towarzyszy pieczenie i świąd.

 Jak pozbyć się grzybicy stóp

Jak pokonać grzybicę?

Gdy zmiany zauważymy bardzo wcześnie, mogą nam pomóc stosowane miejscowo kremy lub maści. W przypadku zaawansowanej i nawracającej choroby konieczne jest wykonanie badań mykologicznych. Rozpoznając rodzinę grzybów odpowiedzialną za chorobę lekarz może dobrać skutecznie działający lek. W leczeniu zaawansowanej grzybicy stosuje się preparaty o działaniu miejscowym. Często konieczne jest także stosowanie leków doustnych. Terapia powinna objąć całą rodzinę. Po zakończeniu kuracji jeszcze przez pewien czas zaleca się stosowanie działających miejscowo kremów. Koniecznie trzeba także wyrzucić stare kapcie, ręczniki do stóp (można je także wygotować), rajstopy i skarpetki. Należy również wyczyścić gorącą parą dywany, wykładziny i chodniki, wyrzucić łazienkowe maty i chodniczki, zdezynfekować podłogi i buty.

Zakażenia grzybicą można uniknąć. Pamiętajmy, aby nie mierzyć cudzych butów, unikać noszenia tenisówek, a wchodząc na basen, do solarium, pod wspólny prysznic i do sauny pamiętać o zabraniu ochronnych klapków.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!