Ostatnie wiadomości:

Od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o emolientach i ich wpływie na skórę. Specjaliści zajmujący się skórą podkreślają, że to wysokiej jakości środki, które sprawdzają się w pielęgnacji zarówno skóry zdrowej, jak i tej dotkniętej rozmaitymi problemami. Przyjrzyjmy się emolientom bliżej.

Czym są emolienty?

Pod nazwą emolienty kryją się preparaty wykazujące działanie natłuszczające. Wpływają one na skórę zmiękczająco, natłuszczająco. Sprawiają, że ograniczone zostaje parowanie wody. Emolienty korzystnie wpływają na naturalną barierę ochronną naskórka, skutecznie ją wspierając. Stosowanie emolientów sprawia, że poprawie ulega ogólna kondycja skóry. Zyskuje ona zdecydowanie lepszy wygląd.

Jak emolienty wpływają na skórę?

Kto może sięgać po emolienty?

Ich stosowanie zaleca się nie tylko osobom, których skóra nie nastręcza żadnych trudności. Emolienty – z uwagi na skład – mogą być stosowane nawet wtedy, kiedy skóra dotknięta jest takimi problemami, jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Co ważne, można je stosować nie tylko w przypadku dorosłych. Emolienty sprawdzają się również w pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Co więcej, można po nie sięgać już od pierwszych dni życia malucha, nie obawiając się podrażnień i reakcji alergicznych.

Jaki jest skład emolientów?

W emolientach znajdują się substancje naturalne. Nie można określić mianem emolientów tych kosmetyków, które zawierają parabeny czy substancje pieniące. Wszystkie składniki, jakie znajdują się w emolientach można zaliczyć do jednej z trzech grup. Chodzi o substancje, które mają za zadanie uzupełnić lipidy naskórka, substancje wykazujące działanie okluzyjne, a także tak zwane humektanty.

Substancje o działaniu odbudowującym naskórek to między innymi oleje roślinne, kwas linolowy, kwas linolenowy, a także ceramidy. Substancje okluzyjne mają za zadanie chronić naskórek przed utratą wody. Zalicza się do nich:

  • parafinę;
  • fosfolipidy;
  • wazelinę;
  • kwasy tłuszczowe.

Humektany to z kolei substancje mające za zadanie wiązać wodę z otoczenia, a następnie zatrzymywać ją w skórze. Działają one silnie nawilżająco.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!