Ostatnie wiadomości:

Impregnowanie drewna na zewnątrz domuDrewno jest piękne i w dodatku posiada właściwości, dzięki którym dobrze czujemy się w jego otoczeniu. Druga z tych kwestii sprawia, że wykończenia w naszych domach i wszystkie meble to najczęściej drewno, chociaż oczywiście mamy też do dyspozycji masę innych materiałów. Pierwsza z tych cech to z kolei powód, dla którego tak wiele naszych konstrukcji tworzymy z drewna. Sytuacja nie jest jednak taka prosta, ponieważ jak każdy materiał biologiczny, drewno jest podatne na czynniki niszczące je, w tym zwłaszcza na wilgoć. Konieczna jest odpowiednia impregnacja.

Impregnacja wstępna/pierwotna

Wykorzystywane drewna nie może polegać po prostu na tym, że ścinamy drzewo i już z niego coś robimy. W dzisiejszych czasach często takie działanie jest wręcz nielegalne, na przykład kiedy chcemy zbudować drewnianą więźbę dachową. Konieczne jest najpierw zaimpregnowanie drewna tak, żeby było wytrzymalsze i nie imał siego chociażby ogień.

Impregnacja

Impregnacja jest procesem chemicznym, w ramach którego na drewno nakładane są specjalne środki, które potem wnikają w drewno, łączą się z nim i zapewniają mu nowe właściwości chemiczne lub fizyczne. Czasami struktura drewna się po prostu zmienia, a kiedy indziej po prostu substancja chemiczna jest obecna w drewnie i oferuje swoje właściwości. Wstępnej impregnacji dokonuje się na etapie produkcji drewna użytkowego, co nie oznacza oczywiście, że potem regularna impregnacja już nie będzie potrzebna.

Zabiegi impregnacyjne

Wystawione na działanie czynników atmosferycznych drewno trzeba regularnie impregnować tak, żeby cały czas było chronione w najlepszy możliwy sposób. Wykorzystamy w tym celu impregnaty do drewna na zewnątrz. Są to bejce, lakierobejce i lakiery, chociaż oczywiście listę tę można by wydłużyć.

Bardzo ważne jest, by impregnaty do drewna na zewnątrz były stosowane na odpowiednio przygotowane powierzchnie i były kładzione w warunkach optymalnych. Stosowanie impregnatów na drewno uszkodzone, przemoczone lub dotknięte pleśniami zupełnie mija się z celem.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!