Ostatnie wiadomości:

Od pewnego czasu zarówno dermatolodzy, jak i kosmetolodzy zachęcają do stosowania emolientów. To wyjątkowe kosmetyki, które zatroszczą się o każdą skórę bez względu na trapiący ją problem. Przyjrzyjmy się emolientom nieco bliżej.

Czym są emolienty?

To nic innego, jak preparaty wykazujące działania natłuszczające. Ich stosowanie to jednak zdecydowanie szerszy efekt niż tylko natłuszczenie skóry. Emolienty zmiękczają skórę, skutecznie chronią również przed utratą wody. Tworzą na powierzchni skóry film, który świetnie sprawdza się jako bariera chroniąca skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Emolienty mogą stosować zarówno osoby ze zdrową skórą, jak i ci, którzy borykają się z atopowym zapaleniem skóry bądź łuszczycą.

Emolienty: kosmetyki, które warto stosować

Jaki jest skład emolientów?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że emolienty to naturalny skład. Nie mamy co szukać w nich parabenów, które obecne są w większości drogeryjnych kosmetykach. Nie wpływają one korzystnie to na naszą skórę. Składniki tworzące emolienty dzieli się na trzy grupy:

  • substancje uzupełniające lipidy naskórka;
  • substancje okluzyjne;
  • humektany.

Do substancji odbudowujących lipidy naskórka zalicza się ceramidy, cholesterol, oleje roślinne, trójglicerydy oraz kwasy (na przykład linolowy oraz linolenowy). Substancje działające okluzyjne to te, które chronią naskórek przed utratą wody. Zalicza się do nich kwasy tłuszczowe, wazelinę, parafinę oraz fosfolipidy. Humektany to z kolei substancje, których zadaniem jest wiązanie wody z otoczenia i zatrzymywanie jej w skórze. Działają one nawilżająco, ale nie tworzą na powierzchni skóry warstwy ochronnej. Humektany to między innymi kwas hialuronowy, który także ceniony jest przez specjalistów dbających o naszą skórę. Zalicza się do nich też glicerol oraz mocznik.

Czy tylko dla dorosłych?

Emolienty to kosmetyki, których stosowanie poleca się nie tylko dorosłym. Doskonale sprawdzają się też w przypadku dzieci i to nawet tych naprawdę bardzo małych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować je od pierwszych dni życia dziecka. Emolienty dbają o delikatną skórę maluszka, jednocześnie jej nie podrażniając i nie wysuszając.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!