Ostatnie wiadomości:

Od pewnego czasu regularnie można przeczytać artykuły dotyczące emolientów. Dermatolodzy oraz kosmetolodzy przekonują, że są to cudowne środki, których wpływ na skórę jest trudny do przecenienia. Zobaczmy czym są emolienty, jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć.

Co to takiego?

Emolienty to preparaty o działaniu natłuszczającym. Zmiękczają one skórę, natłuszczają ją, sprawiają, że nie traci ona tak szybko wody. Wspierają one naturalną barierę ochronną naskórka. Poprawiają ogólną kondycję skóry, sprawiają, że zaczyna ona wyglądać zdecydowanie lepiej. Emolienty zaleca się nie tylko osobom ze zdrową skórą.

Co znajduje się w składzie emolientów?

Emolienty zawierają przede wszystkim substancje naturalne. Na próżno szukać w nich bardzo szkodliwych parabenów, których stosowanie nie wpływa dobrze na skórę. Składniki emolientów można podzielić na trzy grupy:

  • substancje uzupełniające lipidy naskórka;
  • substancje działające okluzyjnie;
  • humektanty.

Jeśli chodzi o substancje odbudowujące naskórek, to są to:

  • ceramidy;
  • cholesterol;
  • trójglicerydy;
  • oleje roślinne;
  • kwas linolowy;
  • kwas linolenowy.

Do substancji okluzyjnych zalicza się te, których zadaniem jest ochrona naskórka przed utratą wody. Są to w związku z tym parafina, fosfolipidy, wazelina, kwasy tłuszczowe.

Humektany to substancje zatrzymujące i wiążące wodę z otoczenia. Wykazują one działanie nawilżające. Trzeba jednak podkreślić, że ich zadaniem nie jest tworzenie warstwy ochronnej. Do tych substancji zalicza się między innymi kwas hialuronowy, mocznik, glicerol.

Emolienty i ich wpływ na skórę

Emolienty a skóra niemowląt

Stosowanie emolientów zaleca się w przypadku niemowląt. Co ważne, preparaty te mogą być stosowane w przypadku tak małych dzieci już od pierwszych dni po urodzeniu. Nie wysuszają ani nie podrażniają one delikatnej skóry maluszka. Jednocześnie tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która skutecznie zapobiega utracie wody i zmniejsza ryzyko negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Warto dodać, że emolienty to substancje, które stosować można także w przypadku poważnych problemów skórnych, do których zalicza się między innymi atopowe zapalenie skóry.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!