Ostatnie wiadomości:

Dermatolodzy oraz kosmetolodzy zgodnie zachęcają do stosowania emolientów. Są to dermokosmetyki, które niezwykle korzystnie wpływają na kondycję naszej skóry. Ich wybór jest obecnie ogromny. Kupimy je w każdej dobrze zaopatrzonej aptece. Zobaczmy czym tak naprawdę są emolienty i dlatego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji swojej skóry.

Co to tak naprawdę jest?

Emolientami określa się preparaty, które wykazują działanie natłuszczające. Ich działanie jest jednak zdecydowanie szersze. Skutecznie chronią one skórę przed utratą wody, tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną. Sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka i zyskuje zdecydowanie lepszy wygląd. Emolienty mogą stosować nie tylko osoby o zdrowej skórze. Sięgnąć można po nie również wówczas, gdy zmagamy się z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą.

Dlaczego warto sięgać po emolienty?

Jaki jest skład emolientów?

Podstawą emolientów są substancje naturalne. Wolne są od bardzo szkodliwych parabenów, które znajdują się w większości kosmetyków, jakie oferują nam drogerie. Składniki tworzące emolienty zalicza się do jednej z trzech grup:

  • substancji uzupełniających lipidy naskórka;
  • substancji okluzyjnych;
  • humektanów.

Substancje odbudowujące lipidy to oleje roślinne, cholesterol, a także kwasy. Zadaniem substancji okluzyjnych jest chronienie naskórka przed nadmierną utratą wody. Zalicza się do nich wazelinę, parafinę, fosfolipidy, a także kwasy tłuszczowe. Zadaniem humektanów jest wiązanie wody z otoczenia, a następnie zatrzymywanie jej w skórze. Te substancje nie tworzą warstwy ochronnej. Przykładem jest kwas hialuronowy, którego właściwości cenione są od dawna. Do humektanów zalicza się także mocznik oraz glicerol.

Czy tylko dorośli mogą po nie sięgać?

Wiele osób nie znających bliżej emolientów zastanawia się, czy mogą one być stosowane wyłącznie przez osoby dorosłe. Trzeba jasno powiedzieć, że są to dermokosmetyki bezpieczne również dla dziecięcej skóry. Co więcej, można ich używać od pierwszych dni życia maluszka. Skutecznie ochronią one skórę dziecka przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a jednocześnie nie będą wywoływały podrażnień i reakcji alergicznych.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!