Ostatnie wiadomości:

O alergiach wiele się obecnie słyszy. Na nadwrażliwość różnego rodzaju cierpi w tej chwili wielu ludzi – i to nawet ci, którzy nie chorowali przez całe swoje życie, a są już starzy. Wykrywa się różnego rodzaju alergie pokarmowe, wziewne, kontaktowe… Mało kto jednak zastanawia się nad możliwością wystąpienia alergii także u zwierząt! Czy zwierzęta również mogą być nadwrażliwe na przykład na pewne pokarmy? Jak objawia się alergia u psa?

Alergia – zwierzęta a ludzie

U człowieka najczęściej alergia dotyczy czynników pokarmowych lub wziewnych. U zwierząt może być dokładnie tak samo, chociaż samo uczulenie będzie się inaczej u nich objawiało. Różnice są na tyle duże, że alergia może być mylona z czymś innym. Zamiast się więc niepokoić, że pies złapał jakąś infekcję, ale również zamiast bagatelizować sprawę, myśląc, że to nic poważnego, po prostu dokładnie obserwujmy zwierzę. U pupila zwykle występują wysypki, zaczerwienienia i grudki – i właśnie w ten sposób objawia się alergia.

Czy zwierzęta mogą mieć alergię?

Na co pies może mieć alergię?

Większość właścicieli jest zdziwiona, że zwierzę również może zachorować, jednak tak naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego. Każdy organizm może odczuwać nadwrażliwość na pewne alergeny, a psy wcale nie są od tego wolne. Mogą mieć na przykład alergię na pyłki, na jakiś składnik pokarmu, na kurz (a dokładnie na roztocza), czy też nawet na pchły. Jeśli u zwierzęcia dojrzy się objawy alergii, niewątpliwie trzeba udać się do specjalisty. Dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich testów będzie można bowiem ustalić na co jest to nadwrażliwość i co zrobić by ustąpiła. Psy mogą mieć także alergię kontaktową na coś – podobnie jak ludzie. Z tego względu lista możliwych alergenów jest bardzo długa, a lekarz – na podstawie wywiadu z właścicielem oraz przeprowadzonych badań – będzie ustalał czego zwierzę musi unikać.

Objawy alergii u psa

Alergia u czworonoga może objawiać się wystąpieniem czerwonych plam, grudek na ciele, ale zmienić może się również zachowanie zwierzęcia. Jeśli się ciągle drapie, może to wskazywać właśnie na alergię!

Podobne wiadomości:



  1. Zostaw swój komentarz!