Ostatnie wiadomości:

Czy warto kupić ekogroszek na zimęOgrzewanie ekogroszkiem wymaga instalacji odpowiedniego pieca. Wiele osób decyduje się na ten krok ze względu na rozliczne zalety tego rodzaju węgla. Czy jest to jednak naprawdę opłacalne?

Czym jest ekogroszek

Ekogroszek to paliwo na bazie węgla brunatnego lub kamiennego. Produkuje się go w wyniku przemysłowego wypalania węgla. Jest to paliwo wysoce ekologiczne i spełnia wszelkie wymagania Unii Europejskiej w zakresie minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu. Największą wadą ekogroszku jest konieczność zainwestowania w piec nadający się zastosowania tego typu opału. Zakup takiego pieca mówiąc oględnie nie jest tani. Dodatkowo piece tego typu cechuje stosunkowo wysoka awaryjność. Posiadają one wiele elementów, które niestety bardzo często ulegają uszkodzeniom. Wybór odpowiednich kotłów do ogrzewania ekogroszkiem jest niezwykle szeroki. Ich cena zależy od stopnia automatyzacji i mocy. W zależności od tego jak dużą powierzchnię musimy ogrzać możemy wybierać między piecami o mocy od piętnastu do dwustu kilowatów. Na potrzeby pieca musimy zagospodarować jedno z pomieszczeń, które stanie się naszą kotłownią. Najkorzystniej jest wybrać piwnice bądź pomieszczenie na możliwie najniższym piętrze. Przy piecu do ekogroszku wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić około dwóch metrów.

Wady i zalety ekogroszka

Niewątpliwą zaletą ekogroszku jest wygoda. Opalanie tego typu węglem wiąże się właściwie wyłącznie z ustawieniem odpowiedniej, żądanej temperatury w domu. Cała reszta dzieje się niejako automatycznie. To o co musimy się martwić to właściwe włączenie mechanizmu oraz regularne usuwanie popiołu. Ekogroszek jak sama nazwa wskazuje jest też paliwem ekologicznym. W porównaniu z tradycyjnym węglem czy olejem emituje bardzo niewielką ilość zanieczyszczeń. Jest to też węgiel o niskiej zawartości siarki. Ekogroszek nie jest paliwem najtańszym ale zdecydowanie atrakcyjniejszym cenowo niż węgiel w dużych brykietach. Najlepiej zakupić go latem, kiedy kosztuje o połowę mniej niż przed samym sezonem grzewczym. Najwygodniej jest przechowywać i porcjować ekogroszek pakowany w worki (do kupienia TUTAJ). Można je niezwykle łatwo przechowywać, chociażby na paletach ustawiony jeden na drugim.

Podobne wiadomości:  1. Zostaw swój komentarz!